ZADZWOŃ 690 188 548

Odchudzanie a wakacje All Inclusive!

utworzone przez | cze 19, 2022 | Aktualności

Już od kilku dni otrzymuję od pacjentów informację, że wyjeżdżają na upragniony wypoczynek!  Dużo osób chce kontynuować zdrowe nawyki żywieniowe również na wyjeździe. Często pacjenci są po zabiegach bariatrycznych czy są w procesie odchudzania. Jak zatem powinno wyglądać żywienie, aby nie przyjechać z wakacji cięższym? Jest kilka najważniejszych zasad, którymi powinniśmy się trzymać jeśli jesteśmy na wyjeździe all inclusive:

1.      Jedz regularnie – najczęściej są to 3 posiłki główne o stałych godzinach serwowane prze kuchnię w hotelu oraz samemu można skomponować przekąski np. owoce, soki, koktajle czy lody. Często jest tak, że do obiadu od razu podawany jest deser . Zrezygnuj z niego zaraz po obiedzie, skorzystaj z niego, jeśli się da ok. 2-3h po obiedzie- jako Twoja przekąska.

2.      Najlepiej staraj się zaczynać od nałożenia warzyw świeżych czy gotowanych ( zawsze są dostępne w ofercie), tak aby zajmowały połowę Twojego talerza. Następnie grillowane mięso, grillowaną rybę, omijaj dania w panierkach, w głębokim tłuszczu.

3.      Pamiętaj o zasadzie- nie dokładania. Jeśli zjadłeś cały talerz skomponowany wedle wskazówki podanej wcześniej- odejdź od stołu.

4.      Postaraj się unikać białego makaronu, zapiekanej ziemniaczanych czy frytek. Pozwól sobie na nie np. max 2x podczas swojego pobytu.

5.      Jedz powoli i dokładnie gryź! Bardzo często podkreślam to na wizycie w gabinecie moim pacjentom. Szczególnie, że urlop to idealny czas na wolne jedzenie- przecież nigdzie Nam się nie spieszy. Poświęć na zjedzenie dania ok. 10-15min.  Delektuj się jedzeniem, gryź dokładnie i poczuj smaki.

6.      Nawodnienie- w ciepłych krajach, szczególnie musisz zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie ogranizmu. Najlepiej pij płyny bezkaloryczne tzn. wodę, hebratę owocową, ew. soki 100%, ale rozcieńczaj je 1:1.

7.      Drinki? Oferta każdego wyjazdu all inclusive. Niestety tutaj trzeba uważać, wszelakie drinki są często komponowane na bazie gotowych syropów, cukru, słodkich napojów plus alkohol – jak wiemy jest również bardzo kaloryczny ( kilka drinków odpowiada  kalorycznie nawet jednemu dużemu obiadowi). Jeśli masz ochotę napić się alkoholu najlepiej poproś o lampkę schłodzonego wytrawnego wina.

8.      Pamiętaj o codziennej dawce ruchu, zawsze w hotelu jest dostępny basen ( ale tutaj zaliczamy do aktywności, jeśli intensywnie pływacie) dodatkowo dużo chodzenia, zwiedzania. Często przekraczacie na takich wyjazdach 15 tys. kroków dziennie, a to ok. 10km.

Skupicie się na relaksie, odpoczynku, dobrej zabawie! My nie tyjemy w kilka dni i nie chudniemy z dnia na dzień. Jak we wszystkim ważny jest umiar, ale pamiętajcie odchudzanie to proces oraz trwała zmiana nawyków, nad którymi warto pracować nawet w wakacje!

mgr Izabela Nowak