ZADZWOŃ 690 188 548

WIZYTY KONTROLNE

utworzone przez | paź 18, 2021 | Aktualności

Pracuję w zawodzie dietetyka kilka lat i wiem, że duży procent pacjentów nie korzysta z wizyt kontrolnych.

 

Dlaczego? Jakie korzyści dają wizyty kontrolne podczas procesu odchudzania czy leczenia żywieniowego podczas choroby? Na te pytania postaram się w tym poście odpowiedzieć.

Pierwsze pytanie dlaczego pacjenci nie pojawiają się na wizytach kontrolnych?

Najczęstszą przyczyna jest nie stosowanie zaleceń dietetycznych, brak efektów wagowych.

 

Po prostu wstydzą się przychodzić, bo wiedzą, że nie wywiązali się z naszych wspólnych założeń. Inne powody to sprawy zdrowotne czy losowe.  To powoduje przesuniecie w czasie wizyt kontrolnych, ale najczęściej odbywają się.

Pierwsza wizyta trwa często ponad 1 h, jednak w tym czasie nie jestem wstanie przekazać pacjentowi wszystkich informacji dotyczących kolejnych kroków  jego  całej dietoterapii. Wizyty kontrolne odbywają się co 3-4 tygodnie, są one niezbędne do uzyskania odpowiednich rezultatów.

Podczas spotkań  kontroluję zmiany zachodzące w wyniku dietoterapii. Przeprowadzam ponowna analizę składu ciała, aby ocenić postępy.Na podstawie uzyskanych rezultatów decyduję o wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji do planu żywieniowego. Nasze początkowe założenia dotyczące diety, mogą się zmienić po kilku tygodniach jego stosowania tzn. zmieniamy kaloryczność lub skład diety, uzależniając to od zmieniających się czynników tj. waga, zmiana pory roku, czy trybu życia.

 

Na wizycie kontrolnej nadal pracujemy nad nawykami, edukacją żywieniową oraz utrzymaniem motywacji. MOTYWACJA, to najważniejszy aspekt poruszany na wizytach kontrolnych. Polega to na wspólnym rozwiązywaniu  problemów, które powodują, że odchodzimy od zdrowych nawyków żywieniowych.

Dodatkowo zmiany często wprowadzam się stopniowo, tak na tych spotkaniach ustalamy nowe cele sposób realizacji. Na wizytach kontrolnych omawiamy zagadnienia, które Was interesują np. jak sobie poradzić podczas wyjazdów wakacyjnych, świąt, wyjścia do restauracji itp.

Odwlekanie lub mijanie ich szerokim łukiem jest sprzeczne z Twoim najlepszym interesem i zwiększa ryzyko tego, że po drodze się zgubisz albo nawet zawrócisz. Na pewno będzie zmarnować swoje dotychczasowe postępy i czas.

Liczne badania udowadniają, że pacjenci którzy nie omijają wizyt kontrolnych mają lepsze i szybsze efekty odchudzania.

 

Pamietaj, że dietetyk zawsze służy radą i pomocą, a nie ocenia. 😉