ZADZWOŃ 690 188 548

utworzone przez | maj 5, 2021 | Aktualności

Otyłość jest ważnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego naszych czasów.  Coraz więcej osób boryka się z nadwagą i otyłością. Jednych z wykorzystywanych metod leczenia otyłości olbrzymiej są zabiegi bariatryczne.

Aby pacjent mógł poddać się zabiegowi bariatrycznemu musi spełniać określone warunki, czyli:

  • wiek 18-60 lat,
  • BMI ≥ 40 kg/m2,
  • BMI 35-40 kg/m2 + choroby współistniejące, do których zalicza się: zaburzenia metaboliczne (cukrzyca typu 2), choroby układu sercowo-oddechowego, poważne choroby stawów, problemy natury psychologicznej mające związek z otyłością, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny. Istotne jest to, że choroby te muszą zależeć od otyłości, co w praktyce oznacza, że utrata masy ciała po zabiegu bariatrycznym spowoduje poprawę istniejących zaburzeń.
  • BMI 30-35 kg/m2 – wówczas wskazania do leczenia chirurgicznego są określane indywidualnie w zależności od rodzaju chorób współtowarzyszących.

 

Jakie są rodzaje zabiegów  bariatrycznych?

 

1) NIEINWAZYJNE
  • balon żołądkowy – to bezpieczna metoda nieoperacyjnego leczenia nadwagi i otyłości, polegająca na bezoperacyjnym wprowadzeniu do żołądka pacjenta na pół roku lub na cały rok  balonu wypełnionego solą fizjologiczną.

Mam kilkuletnie  doświadczenie z pacjentami po zabiegu implantacji balona żołądkowego.

2) INWAZYJNE
  • Restrykcyjne — ograniczające objętość przyjmowanych pokarmów. Do tej

grupy należy, obecnie najczęściej wykonywana, operacja w chirurgicznym

leczeniu otyłości:

–  rękawowa resekcja żołądka (LSG)

– regulowana opaska na żołądek (LAGB)

  • Wyłączające:

– wyłączenie żółciowo- -trzustkowe (BPD)

  • Restrykcyjno-wyłączające:

-ominięcie żołądkowo-jelitowe (Roux-Y-gastric bypass [RYGB],

– mini-gastric bypass [MGB],

– wyłączenie żółciowotrzustkowe z przełączeniem dwunastniczym (BPD-DS.).

Najczęściej wykonywanym zabiegiem była laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka  (60,7%), kolejne to: laparaskopowe ominięcie żołądkowo-jelitowe na pętli Roux-en-Y (19,2%), pętlowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe (11,1%), założenie regulowanej opaski na żołądek (7,6%).

Pacjenci przed operacją muszą przejść odpowiednie przygotowanie. Trwa ono stosunkowo długo, są to minimum 2 miesiące, a najczęściej 4. Bardzo ważna jest ocena psychologiczna pacjenta, która ma na celu wykluczenie poważnych zaburzeń psychicznych, a także przygotowanie pacjenta do życia po zabiegu bariatrycznym.

Pacjent przed zabiegiem musi przejść odpowiednie badania, takie jak: badania laboratoryjne, spirometrię, echo serca, gastroskopię, USG jamy brzusznej, USG żył kończyn dolnych.

Ważna jest także konsultacja dietetyczna, w trakcie której następuje edukacja pacjenta w zakresie zdrowego stylu życia oraz pozwala nabyć umiejętności korzystania z informacji na temat żywności.

Należy pamiętać także o opiece innych specjalistów, mowa tutaj przede wszystkim o chirurgu bariatrycznym, ważna jest także rola kardiologa oraz fizjoterapeuty. Niesie to za sobą pozytywne skutki, takie jak: lepsze przygotowanie organizmu do operacji, ograniczenie ryzyka powstawania powikłań, a także ogranicza możliwości nawrotu choroby oraz przyśpieszenie procesu rekonwalescencji.

Istnieją także specjalne grupy wsparcia dla pacjentów, które mogą przesądzić o sukcesie całego procesu.

Zapraszam do konsultacji dietetycznych w których przygotowuję pacjentów do zabiegów bariatrycznych inwazyjnych i nieinwazyjnych oraz przeprowadzam przez cały okres pooperacyjny.

Kontakt: 690-188-548, nowak@izabelanowak.pl

Od kilku lat współpracuję z ośrodkiem –  Szpitalem Specjalistycznym w Brzezinach : https://www.michalspychalski.com/