ZADZWOŃ 690 188 548

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM W CZASIE PANDEMII?

utworzone przez | lis 17, 2020 | Aktualności

Aura za oknem oraz sytuacja epidemiczna powodują, że częściej sięgamy po różnego rodzaju przekąski- niestety, najczęściej są to łatwodostępne, niezdrowe przekąski takie jak słodycze i słone smakołyki. Co oczywiście ma wpływ na naszą wagę i samopoczucie. Jak sobie z tym poradzić?
  1. OKREŚL SWÓJ CEL lub sobie przypomnij, dlaczego rozpocząłeś zmianę nawyków żywieniowych. Może masz to gdzieś zapisane (możesz to teraz zrobić)- przypomnienie sobie o tym, co zmotywowało Cię do zmian pomoże Ci ustalić priorytety. Przecież paczka czipsów nie jest warta więcej od zdrowia i dobrego samopoczucia, prawda? 😉 Dobrym pomysłem jest również przypomnienie sobie o konsekwencjach płynących z podjadania wieczorami, oraz o korzyściach jakie niesie unikanie jedzenia późnym wieczorem.
    Zastanów się nad tym, jakie zachowania i momenty w ciągu dnia skłaniają Cię do podjadania, zapisz to, a później przygotuj sobie listę „umilaczy”, którymi możesz to podjadanie zastąpić.
  2. PROWADŹ DZIENNIK ŻYWIENIOWY! – dzięki regularnemu zapisywaniu wszystkich posiłków łatwiej będzie Ci zauważyć ile błędów żywieniowych popełniłeś. Swoje zapiski możesz również podesłać swojemu dietetykowi, który na pewno wyłapie błędy i wymyśli rozwiązanie.

Aby sprawdzisz ile tak naprawdę podjadasz =  chowaj w specjalnej szufladzie wszystkie opakowania po produktach dodatkowych, które zjadłeś/aś. Dzięki temu łatwiej jest nam uzmysłowić sobie ile dodatkowych posiłków i przekąsek zjedliśmy na przykład w ciągu tygodnia.

  1. WYZNACZ STAŁE GODZINY POSIŁKÓW i trzymaj się ich możliwie najbardziej restrykcyjnie. Znacznie lepiej jest zjeść jeden posiłek o wyznaczonej porze, niż co chwilę dokładać sobie kilka drobnych przekąsek. Działając w ten sposób łatwiej będzie Ci kontrolować apetyt, ilość przyjmowanych kalorii i wartości odżywczych, a także głód i potrzeba podjadania nie będą towarzyszyły Ci przez cały dzień. Pomiędzy 4 czy 5 posiłkami (w zależności jak mamy ustalone) powinno się pojawiać jedynie picie typu: woda, herbata, kawa. Dzięki nim wypełnisz żołądek.
  2. WARTO ZOSGANIZOWAĆ SOBIE WOLNE WIECZORY, najlepiej aktywnością fizyczną – spacery, ćwiczenia w domu: joga, rozciąganie, a nawet zaplanowany relaks w wannid odciągną Twoje myśli od podjadania.

Alkoholowi powiedz stanowcze NIE. Pamiętaj, że alkohol zaostrza apetyt.

  1. NIE KUPUJ SŁODYCZY I PRZEKĄSEK do domu. Nie trzymajmy w domu specjalnej półki ze słodyczami – niby dla gości, ale jak tylko przyjdzie nam chęć na podjadanie zaraz do niej sięgamy. Jak nie będziemy mieć przekąsek w domu nie będziemy po nie sięgać.
  2. JEDZ POWOLI  i w skupieniu. Staraj się całą uwagę skupić na przygotowanym posiłku.
  3. WYSYPIAJ SIĘ Istnieje wiele badań potwierdzających, że osoby które krótko śpią mają większą ochotę na podjadanie.
  4. Jeśli musisz już po coś sięgnąć miedzy posiłkami to najlepiej, aby były to warzywa, np.

– pokrojona w słupki marchewka,

– kilka kiszonych ogórków,

– gotowane warzywa: np. brokuł, kalafior ( bez dodatku masła, bułki tartej), mrożone gotowe mieszanki warzywne,

– soki warzywne,

– pomidorki koktajlowe, ogórki, rzodkiewki,

– surówka z obiadu ( np. mizeria, kapusta kiszona, surówka z kapusty pekińskiej),

Warzywa są niskokaloryczne i posiadają dużo błonnika 😉

Jeśli mimo wprowadzonych wyżej wymienionych rozwiązań, wciąż masz problem z podjadaniem – zapraszam na indywidualne konsultacje:

Konsultacje dietetyczne